Maryland Sports Arena Valentines Tournament Rules

 

Scroll down for Schedules

 

 

THE MARYLAND SPORTS ARENA IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY INJURIES, REGARDLESS OF HOW SUSTAINED WHICH A PLAYER RECEIVES.  THE MARYLAND SPORTS ARENA ASSUMES NO RESPONSIBILITY FOR MEDICAL TREATMENT OF ANY PLAYER OR FOR PAYMENT OF MEDICAL BILLS.

 

Each team must submit a liability waiver form for each player prior to first game.  You will also be sent an online roster link.  All information is required.  Link to download liability waivers  is here http://marylandsportsarena.com/waiver.pdf.  Waivers will also be available at concession stand.  Submit all waivers at once. If you are playing at the Maryland Sports Arena, you do not need to resubmit your liability waiver.  For current MSA teams, list additional Valentine’s Tournament players at the bottom of your current online roster.  If you do not have your roster link, email info@marylandsportsarena.com   Teams may carry a maximum of eighteen players.  Players may be not be added after the tournament has started. Players may not play on more than one team in the same age tournament. Ages are based on 2019/20 US Soccer Age Chart   http://marylandsportsarena.com/agecutoff.htm   .   Teams U12 and younger play with 7 players and use a size 4 ball.  Teams U13 and older play with 6 players and use a size 5 ball.  No slide tackling is allowed in U12 and younger tournaments.   Teams may have a maximum of 2 coaches on the player’s bench.  Players not dressed to play are not allowed on the bench.   U17/18/19 teams must have an adult coach (ie a parent or someone of similar age) on their bench during all games.

 

ALL GAMETIMES ARE SUBJECT TO CHANGE.   YOUR  ONLINE ROSTERS MUST BE COMPLETE WITH EMAILS TO ALLOW US TO CONTACT YOU AND YOUR PLAYERS IF A GAME TIME CHANGES.  All rules are those of the Major Indoor Soccer League (MISL) unless amended by the Maryland Sports Arena.  Gum chewing or chewing of other similar type of products will result in a 2 minute penalty.  Spitting on the field is a two minute penalty.  Games will be played in two halves, 12 minutes running time per half.  No overtime periods.  One minute halftime.  One time out per game, per team.  Timeouts may only be called during a team's possession.  Game time is forfeit time.  Youth teams must have 6 players to start and finish game, Ball may be played back on kickoff.

 

Substitutions are unlimited.  Maximum 15 seconds allowed for guaranteed substitutions (ceiling, side or rear netting out of bounds.)  Fouls are not guaranteed substitutions.  Teams may substitute "on the fly" for fouls.  Ball must be played within five seconds on foul situations.  Two whistles for out of bounds, one whistle for fouls.  No guaranteed substitutions will be allowed during the last 2 minutes of each half. 

Goalkeepers may not handle balls which are intentionally played to them by a teammate with the exception of head balls or other balls played above the knee.  No punting or drop kicking is allowed by the goalkeeper except for u8, u9 and u10 tournaments.     For youth tournaments, ages u14 and younger with the exception of the age groups  previously mentioned, when the goalkeeper has possession, the ball may only be distributed by throwing. For ages u15 and up, the goalkeeper may also roll the ball to his/her feet as an alternative to throwing, however, once the keeper places the ball on the ground, it is no longer his/her possession and may be challenged by an opposing player.  Again, no drop kicking or punting will be allowed except for u8, u9 and u10  tournaments.. Opposing player must be 10 feet from the ball in dead ball situations.  Outstretched legs into the 10 feet area longer are considered encroachment and may result in a two minute penalty.

 

Dissent towards officials will not be tolerated.  Dissent will result in a two minute penalty.  Continued dissent may result in expulsion.  Teams are responsible for the behavior of their fans.  Penalties are served on the player's benches. If both teams receive a penalty for the same time duration, the penalty is irreleasable if any goals are scored.   Any player ejected before, during or after a game will be automatically suspended from the tournament play for a minimum of two games.  Any teams, players and coaches who threaten officials will be banned from the facility.

 

A referee's decision cannot be protested.  Teams wishing to protest ineligible players must notify officials prior to the end of the game regarding the player being protested.  Referee will ask the player his name and birthday and record it. A player wearing a plaster cast will not be allowed to play.  Players may use flat soled soccer or tennis type shoe, or turf shoes on the field.  No cleats are allowed on the playing surface.  Shin guards are mandatory for all youth players.  Home team is responsible for uniform change in case of conflict. 

 

For 4, 6 & 8 team tournaments, 3 points for a win, 1 point for a tie.   In case of a tie for tournament advancement the following tie breaker will apply: 1. head to head competition, 2. goal differential head to head, 3. total goal differential (maximum allowed is 6 goals per game), 4th, least amount of goals allowed.  If still tied, a best of 3 alternating 5 second shootout.  If tied after 3, alternating 1 v1 until a winner is declared.  For must win games, best of 3 alternating shootout.  If still tied 1v1 until there is a winner.  Please note, do not run up the score on weaker teams.  It does not affect your final standing. A maximum of 6 goals is allowed for  goal differential and most goals scored calculation.  If playoff game is tied, a best of 3 shootout will determine who wins the match.  For 5 & 9 teams tournaments, 7 points for a win, 3 points for a tie, 1 point for each goal scored (max 7), 3 points for a shutout.

 

 

Unless, there’s a major snowstorm, the tournament will be played.  For inclement weather, coaches please visit our website, game cancellations will be posted.  You may also call 410.538.7300 or visit your schedule @ http://marylandsportsarena.com.

House Rules

No commercially prepared food or drink may be brought into the facility.  No food or drink is allowed on the playing field.  Sports drinks or water may be consumed on the players’ benches only.  Plastic bottles only inside facility.  No gum, chewing tobacco or sunflower seeds.   Please do not spit on the field.             OVER FLOW PARKING IS AVAILABLE IN GRAVEL LOT NEXT TO OUR PROPERTY AND BEHIND THE WEST SHORE OFFICE BUILDING.  DO NOT PARK IN FRONT OF THE WEST SHORE OFFICE  BUILDING.  YOUR CAR WILL BE TOWED.   IF THERE IS AN ISSUE WITH PARKING,  ALL PARENTS AND COACHES CURRENTLY PLAYING  IN THE TOURNAMENT WILL BE EMAILED TO INSURE THEIR CARS ARE NOT TOWED.

No ball playing off the field.  All balls must be held or bagged.  Please do not bounce balls off the field. Children must be supervised by their parents.

To be courteous to others, please do not stand in front of the bleachers.  Please remain seated while on the bleachers.  For your safety, please do not stand on the bleacher’s top level.  No climbing is allowed on any building structures.  Do not bang on the glass dasher boards. No smoking.  No foul or abusive language.  Anyone fighting on the Arena's premises will be banned.

Have fun and enjoy the facility but enter and play at your own risk.

 

Friday

 

February 14, 2020

 

 

 

 

Under 12 Boys

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

5:00pm

 

FCUSA Revolution

 

Baltimore Union Elite

 

 

FCUSA Revolution

5:30pm

 

Old Baltimore FC

 

Celtic 08 Predators

 

 

Baltimore Union Elite

6:00pm

 

Pipeline SC

 

FCUSA Revolution

 

 

Old Baltimore FC

6:30pm

 

Baltimore Union Elite

 

Old Baltimore FC

 

 

Celtic 08 Predators

7:00pm

 

Celtic 08 Predators

 

Pipeline SC

 

 

Pipeline SC

7:30pm

 

4th place

 

5th place

 

 

 

8:00pm

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

8:30pm

 

Winner 5v4

 

1st place

 

 

 

9:00pm

 

Winner 8pm

 

Winner 8:30pm

 

 

Championship Game

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday

 

February 14, 2020

 

 

 

 

Under 15/16 Boys

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

9:30pm

 

JC Futures

 

Old Baltimore FC

 

 

JC Futures

10:00pm

 

JC Futures

 

NESC

 

 

Old Baltimore FC

10:30pm

 

NESC

 

Old Baltimore FC

 

 

NESC

11:00pm

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

11:30pm

 

winner 3v2

 

1st place

 

 

Championship Game

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday

 

February 15, 2020

 

 

 

 

Under 9 Boys

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

7:00am

 

FCUSA :Legends

 

Baltimore Union (Faherty)

 

 

FCUSA :Legends

7:30am

 

Nothern Elite

 

Baltimore Union (Woodward)

 

 

Baltimore Union (Faherty)

8:00am

 

FCUSA :Legends

 

Nothern Elite

 

 

Nothern Elite

8:30am

 

Baltimore Union (Faherty)

 

Baltimore Union (Woodward)

 

 

Baltimore Union (Woodward)

9:00am

 

Baltimore Union (Woodward)

 

FCUSA :Legends

 

 

 

9:30am

 

Nothern Elite

 

Baltimore Union (Faherty)

 

 

 

10:30am

 

2nd place

 

1st place

 

 

Championship Game

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday

 

February 15, 2020

 

 

 

 

Under 10 Boys

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

10:00am

 

FCUSA Revolution

 

The Storm

 

 

FCUSA Revolution

11:00am

 

FCUSA Strikers

 

The Fury

 

 

The Storm

11:30am

 

FCUSA Revolution

 

FCUSA Strikers

 

 

FCUSA Strikers

noon

 

The Storm

 

The Fury

 

 

The Fury

12:30pm

 

The Fury

 

FCUSA Revolution

 

 

 

1:00pm

 

FCUSA Strikers

 

The Storm

 

 

 

2:00pm

 

2nd place

 

1st place

 

 

Championship Game

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday

 

February 15, 2020

 

 

 

 

Under 11 Boys

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

1:30pm

 

Baltimore Union Elite

 

BRAUSA

 

 

Baltimore Union Elite

2:30pm

 

Baltimore Union Select

 

Bubble Guppies

 

 

BRAUSA

3:00pm

 

Baltimore Union Elite

 

Baltimore Union Select

 

 

Baltimore Union Select

3:30pm

 

BRAUSA

 

Bubble Guppies

 

 

Bubble Guppies

4:00pm

 

Bubble Guppies

 

Baltimore Union Elite

 

 

 

4:30pm

 

Baltimore Union Select

 

BRAUSA

 

 

 

5:30pm

 

2nd place

 

1st place

 

 

Championship Game

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday

 

February 15, 2020

 

 

 

 

 

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

U13 Boys Division

5:00pm

 

BSC Rapids

 

Bascome

 

 

BSC Rapids

6:00pm

 

Rodos' Spartans

 

SESC

 

 

Bascome

6:30pm

 

BSC Rapids

 

Old Line Select

 

 

Old Line Select

7:00pm

 

Rodos' Spartans

 

Rodos' Titans

 

 

U14 Boys Division

7:30pm

 

Bascome

 

Old Line Select

 

 

Rodos' Spartans

8:00pm

 

SESC

 

Rodos' Titans

 

 

SESC

8:30pm

 

3rd (U13 Boys)

 

3rd (U14 Boys)

 

 

Rodos' Titans

9:00pm

 

2nd (U13 Boys)

 

1st (U13 Boys)

 

 

Championship Game

9:30pm

 

2nd (U14 Boys)

 

1st (U14 Boys)

 

 

Championship Game

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday

 

February 16, 2020

 

 

 

 

U11 Girls

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

7:00am

 

Pipeline Black Sparx

 

HFC Atletico United

 

 

Pipeline Black Sparx

7:30am

 

Baltimore United (Keener)

 

The Blaze

 

 

HFC Atletico United

8:00am

 

NESC Lady Patriots

 

Pipeline Black Sparx

 

 

Baltimore United (Keener)

8:30am

 

HFC Atletico United

 

Baltimore United (Keener)

 

 

The Blaze

9:00am

 

The Blaze

 

NESC Lady Patriots

 

 

NESC Lady Patriots

9:30am

 

4th place

 

1st place

 

 

 

10:00 AM

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

11:00am

 

Winner

 

Winner

 

 

Championship Game

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday

 

February 16, 2020

 

 

 

 

U12 Girls

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

10:30am

 

Coppermine Premier

 

Pipeline FC

 

 

Coppermine Premier

11:30am

 

OLFC Rebels

 

Evolution FC Warriors

 

 

Pipeline FC

noon

 

Coppermine Premier

 

OLFC Rebels

 

 

OLFC Rebels

12:30pm

 

Pipeline FC

 

Evolution FC Warriors

 

 

Evolution FC Warriors

1:00pm

 

Evolution FC Warriors

 

Coppermine Premier

 

 

 

1:30pm

 

OLFC Rebels

 

Pipeline FC

 

 

 

2:30pm

 

2nd place

 

1st place

 

 

Championship Game

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday

 

February 16, 2020

 

 

 

 

Under 9 Girls

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

2:00pm

 

Baltimore Union Select

 

Baltimore Union Elited

 

 

Baltimore Union Select

3:00pm

 

HFC 2011 Navy Girls

 

Baltimore Union Classic

 

 

Baltimore Union Elited

3:30pm

 

Baltimore Union Select

 

HFC 2011 Navy Girls

 

 

HFC 2011 Navy Girls

4:00pm

 

Baltimore Union Elited

 

Baltimore Union Classic

 

 

Baltimore Union Classic

4:30pm

 

Baltimore Union Classic

 

Baltimore Union Select

 

 

 

5:00pm

 

HFC 2011 Navy Girls

 

Baltimore Union Elited

 

 

 

6:00pm

 

2nd place

 

1st place

 

 

Championship Game

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday

 

February 16, 2020

 

 

 

 

Under 14 Girls

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Red Division

5:30pm

 

Floaters

 

Coppermine Premier

 

 

Floaters

6:30pm

 

DAA 07

 

CS Crush

 

 

Coppermine Premier

7:00pm

 

Floaters

 

Savage LLamas

 

 

Savage LLamas

7:30pm

 

DAA 07

 

EFC Rage

 

 

Blue Division

8:00pm

 

Coppermine Premier

 

Savage LLamas

 

 

DAA 07

8:30pm

 

CS Crush

 

EFC Rage

 

 

CS Crush

9:00pm

 

3rd Red

 

3rd Blue

 

 

EFC Rage

9:30pm

 

2nd Red

 

1st Blue

 

 

 

10:00pm

 

2nd Blue

 

1st Red

 

 

 

10:30pm

 

Winner

 

Winner

 

 

Championship Game

 

 

 

 

 

 

 

 

Monday

 

February 17, 2020

 

 

 

 

High School Girls

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

3:30pm

 

Cardiff

 

FCUSA Red

 

 

Cardiff

4:00pm

 

Heart Throbbers

 

FCUSA White

 

 

FCUSA Red

4:30pm

 

FCSJ

 

Cardiff

 

 

Heart Throbbers

5:00pm

 

FCUSA Red

 

Heart Throbbers

 

 

FCUSA White

5:30pm

 

FCUSA White

 

FCSJ

 

 

FCSJ

6:00pm

 

4th place

 

1st place

 

 

 

6:30pm

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

7:00pm

 

Winner

 

Winner

 

 

Championship Game

 

 

 

 

 

 

 

 

Monday

 

February 17.2020

 

 

 

 

Under 17,18,19 Boys

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

7:30pm

 

Trailer Park Boys

 

CHC

 

 

Trailer Park Boys

8:00pm

 

Team Ballers

 

Petr Cech Yourself

 

 

CHC

8:30pm

 

Trailer Park Boys

 

Team Ballers

 

 

Team Ballers

9:00pm

 

CHC

 

Petr Cech Yourself

 

 

Petr Cech Yourself

9:30pm

 

Petr Cech Yourself

 

Trailer Park Boys

 

 

 

10:00pm

 

Team Ballers

 

CHC

 

 

 

10:30pm

 

2nd place

 

1st place

 

 

Championship Game