Tournament Parking Map


 http://marylandsportsarena.com/tournamentparking.jpg

 

Maryland Sports Arena HolidayTournament Rules

 

THE MARYLAND SPORTS ARENA IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY INJURIES, REGARDLESS OF HOW SUSTAINED WHICH A PLAYER RECEIVES.  THE MARYLAND SPORTS ARENA ASSUMES NO RESPONSIBILITY FOR MEDICAL TREATMENT OF ANY PLAYER OR FOR PAYMENT OF MEDICAL BILLS.

 

Each team must submit a liability waiver form for each player prior to first game.  This will be your roster.  Link to download is here http://marylandsportsarena.com/waiver.pdf.  Waivers will also be available at concession stand.  Submit all waivers at once.  Teams may carry a maximum of eighteen players.  Players may be not be added after the tournament has started. Players may not play on more than one team in the same age tournament.  Players must play at least 1 game in the qualification round to be eligible to play in the playoff round.   Ages are based on 2019/20 US Soccer Age Chart   http://marylandsportsarena.com/agecutoff.htm   .   Teams U12 and younger play with 7 players and use a size 4 ball.  Teams U13 and older play with 6 players and use a size 5 ball.  No slide tackling is allowed in U12 and younger tournaments.   Teams may have a maximum of 2 coaches on the player’s bench.  Players not dressed to play are not allowed on the bench.   U17/18/19 teams must have an adult coach (ie a parent or someone of similar age) on their bench during all games.

 

All rules are those of the Major Indoor Soccer League (MISL) unless amended by the Maryland Sports Arena.  Gum chewing or chewing of other similar type of products will result in a 2 minute penalty.  Spitting on the field is a two minute penalty.  Games will be played in two halves, 12 minutes running time per half.  No overtime periods.  One minute halftime.  One time out per game, per team.  Timeouts may only be called during a team's possession.  Game time is forfeit time.  Youth teams must have 6 players to start and finish game, Ball may be played back on kickoff.

 

Substitutions are unlimited.  Maximum 15 seconds allowed for guaranteed substitutions (ceiling, side or rear netting out of bounds.)  Fouls are not guaranteed substitutions.  Teams may substitute "on the fly" for fouls.  Ball must be played within five seconds on foul situations.  Two whistles for out of bounds, one whistle for fouls.  No guaranteed substitutions will be allowed during the last 2 minutes of each half. 

Goalkeepers may not handle balls which are intentionally played to them by a teammate with the exception of head balls or other balls played above the knee.  No punting or drop kicking is allowed by the goalkeeper except for u8, u9 and u10 tournaments.     For youth tournaments, ages u14 and younger with the exception of the age groups  previously mentioned, when the goalkeeper has possession, the ball may only be distributed by throwing. For ages u15 and up, the goalkeeper may also roll the ball to his/her feet as an alternative to throwing, however, once the keeper places the ball on the ground, it is no his/her possession and may be challenged by an opposing player.  Again, no drop kicking or punting will be allowed except for u8, u9 and u10  tournaments.. Opposing player must be 10 feet from the ball in dead ball situations.  Outstretched legs into the 10 feet area longer are considered encroachment and may result in a two minute penalty.

 

Dissent towards officials will not be tolerated.  Dissent will result in a two minute penalty.  Continued dissent may result in expulsion.  Teams are responsible for the behavior of their fans.  Penalties are served on the player's benches. If both teams receive a penalty for the same time duration, the penalty is irreleasable if any goals are scored.   Any player ejected before, during or after a game will be automatically suspended from the tournament play for a minimum of two games.  Any teams, players and coaches who threaten officials will be banned from the facility.

 

A referee's decision cannot be protested.  Teams wishing to protest ineligible players must notify officials prior to the end of the game regarding the player being protested.   A player wearing a plaster cast will not be allowed to play.  Players may use flat soled soccer or tennis type shoe, or turf shoes on the field.  No cleats are allowed on the playing surface.  Shin guards are mandatory for all youth players.  Home team is responsible for uniform change in case of conflict. 

 

For 4, 6 & 8 team tournaments, 3 points for a win, 1 point for a tie.   In case of a tie for tournament advancement the following tie breaker will apply: 1.  head to head competition, 2. goal differential head to head, 3. total goal differential (maximum allowed is 6 goals per game), 4th, least amount of goals allowed.  If still tied, a best of 3 alternating 5 second shootout.  If tied after 3, alternating 1 v1 until a winner is declared.  For must win games, best of 3 alternating shootout.  If still tied 1v1 until there is a winner.  Please note, do not run up the score on weaker teams.  It does not affect your final standing. A maximum of 6 goals is allowed in the goal differential and most goals scored calculation.  If playoff game is tied, a best of 3 shootout will determine who wins the match.  For 5 & 9 teams tournaments, 7 points for a win, 3 points for a tie, 1 point for each goal scored (max 7), 3 points for a shutout.

 

 

Unless, there’s a major snowstorm, the tournament will be played.  For inclement weather, coaches please visit our website, game cancellations will be posted.  You may also call 410.538.7300 or visit your schedule @ http://marylandsportsarena.com.

House Rules

No commercially prepared food or drink may be brought into the facility.  No food or drink is allowed on the playing field.  Sports drinks or water may be consumed on the players’ benches only.  Plastic bottles only inside facility.  No gum, chewing tobacco or sunflower seeds.   Please do not spit on the field.     OVER FLOW PARKING IS AVAILABLE IN GRAVEL LOT NEXT TO OUR PROPERTY AND  BEHIND THE WEST SHORE OFFICE BUILDING.  DO NOT PARK IN FRONT OF THE WEST SHORE OFFICE  BUILDING.  YOUR CAR WILL BE TOWED.   

No ball playing off the field.  All balls must be held or bagged.  Please do not bounce balls off the field. Children must be supervised by their parents.

To be courteous to others, please do not stand in front of the bleachers.  Please remain seated while on the bleachers.  For your safety, please do not stand on the bleacher’s top level.  No climbing is allowed on any building structures.  Do not bang on the glass dasher boards. No smoking.  No foul or abusive language.  Anyone fighting on the Arena's premises will be banned.

Have fun and enjoy the facility but enter and play at your own risk.

 

Monday

 

December 23, 2019

 

 

 

 

REVISED

 

 

Home

 

Visitor

 

 

Under 8 Girls

8:00am

 

BUSC Elite

 

Baltimore Bays Crush

 

 

BUSC Elite

8:30am

 

BUSC Elite

 

Pipeline SC

 

 

Baltimore Bays Crush

9:00am

 

Pipeline SC

 

Baltimore Bays Crush

 

 

Pipeline SC

9:30am

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

10:30am

 

winner 3v2

 

1st place

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monday

 

December 23, 2019

 

 

 

 

REVISED

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Under 12 Boys

10:00am

 

The Crew

 

Jimmy's Famous

 

 

Red Division

11:00am

 

Celtic 08 Predators

 

BSC Rapids

 

 

The Crew

11:30am

 

FCUSA (Pritchett)

 

BUSC Elite

 

 

Jimmy's Famous

noon

 

Mayhem

 

Jr. Patriots

 

 

Celtic 08 Predators

12:30pm

 

The Crew

 

Celtic 08 Predators

 

 

BSC Rapids

1:00pm

 

Jimmy's Famous

 

BSC Rapids

 

 

Blue Division

1:30pm

 

FCUSA (Pritchett)

 

Mayhem

 

 

FCUSA (Pritchett)

2:00pm

 

BUSC Elite

 

Jr. Patriots

 

 

BUSC Elite

2:30pm

 

BSC Rapids

 

The Crew

 

 

Mayhem

3:00pm

 

Celtic 08 Predators

 

Jimmy's Famous

 

 

Jr. Patriots

3:30pm

 

Jr. Patriots

 

FCUSA (Pritchett)

 

 

 

4:00pm

 

Mayhem

 

BUSC Elite

 

 

 

4:30pm

 

2nd Blue

 

1st Red

 

 

 

5:00pm

 

2nd Red

 

1st Blue

 

 

 

5:30pm

 

Winner

 

Winner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monday

 

December 23, 2019

 

 

 

 

 

 

 

Home

 

Visitor

 

 

U13 Boys Division

6:30pm

 

Baltimore Bays

 

Bascome Fla

 

 

Baltimore Bays

7:00pm

 

Baltimore Union

 

SESC Pride

 

 

Bascome Fla

7:30pm

 

Baltimore Bays

 

Old Line FC Select

 

 

Old Line FC Select

8:00pm

 

Baltimore Union

 

Northern Baltimore

 

 

U14 Boys Division

8:30pm

 

Bascome Fla

 

Old Line FC Select

 

 

Baltimore Union

9:00pm

 

SESC Pride

 

Northern Baltimore

 

 

SESC Pride

9:30pm

 

3rd U13 Boys

 

2nd U13 Boys

 

 

Northern Baltimore

10:00pm

 

3rd U14 Boys

 

2nd U14 Boys

 

 

 

10:30pm

 

winner 3v2 U13

 

1st U13

 

 

 

11:00pm

 

winner 3v2 U14

 

1st U14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thursday

 

December 26, 2019

 

 

 

 

Under 11 Girls

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

8:00am

 

Baltimore Union (Flynn)

 

Old Line FC Sparx

 

 

Baltimore Union (Flynn)

8:30am

 

Old Line FC Blast

 

Baltimore Union (Henninger)

 

 

Old Line FC Sparx

9:00am

 

Trilogy

 

Baltimore Union (Flynn)

 

 

Old Line FC Blast

9:30am

 

Old Line FC Sparx

 

Old Line FC Blast

 

 

Baltimore Union (Henninger)

10:00am

 

Baltimore Union (Henninger)

 

Trilogy

 

 

Trilogy

10:30am

 

4th place

 

5th place

 

 

 

11:00am

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

11:30am

 

Winner 5v4

 

1st place

 

 

 

12:30pm

 

Winner 11am

 

Winner 11:30am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thursday

 

December 26, 2019

 

 

 

 

Under 10 Girls

 

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

Noon

 

Old Line FC Blaze

 

Bays Pride

 

 

Old Line FC Blaze

1:00pm

 

Old Line FC Blaze

 

Pipeline Black

 

 

Bays Pride

1:30pm

 

Pipeline Black

 

Bays Pride

 

 

Pipeline Black

2:00pm

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

3:00pm

 

winner 3v2

 

1st place

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thursday

 

December 26, 2019

 

 

 

 

Under 18 Boys

 

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

2:30pm

 

Patriots

 

FCUSA

 

 

Patriots

3:30pm

 

Patriots

 

BUSC

 

 

FCUSA

4:00pm

 

BUSC

 

FCUSA

 

 

BUSC

4:30pm

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

5:00pm

 

winner 3v2

 

1st place

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday

 

December 27, 2019

 

 

 

 

Under 12 Girls - Revised

 

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

7:00am

 

Coppermine Elite

 

HFC Lightning

 

 

Coppermine Elite

8:00am

 

Coppermine Elite

 

OLFC Rebels

 

 

HFC Lightning

9:00am

 

OLFC Rebels

 

HFC Lightning

 

 

OLFC Rebels

10:00am

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

11:00am

 

winner 3v2

 

1st place

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday

 

December 27, 2019

 

 

 

 

Under 13 Girls - Revised

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

7:30am

 

FCUSA Red

 

Old Line Pride

 

 

FCUSA Red

8:30am

 

Gummy Bear Elite

 

FCUSA White

 

 

Old Line Pride

9:30am

 

Old Line Pride

 

Gummy Bear Elite

 

 

Gummy Bear Elite

10:30am

 

Santa's Elves

 

FCUSA Red

 

 

FCUSA White

11:30am

 

FCUSA White

 

Santa's Elves

 

 

Santa's Elves

noon

 

4th place

 

5th place

 

 

 

12:30pm

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

1:00pm

 

Winner 5v4

 

1st place

 

 

 

2:00pm

 

Winner

 

Winner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday

 

December 27, 2019

 

 

 

 

U14 Girls Revised

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Red Division

1:30pm

 

Naughty List

 

Blue Force

 

 

Naughty List

2:30pm

 

Jingle Belles

 

Coppermine  SC

 

 

Blue Force

3:00pm

 

Naughty List

 

Black Panthers

 

 

Black Panthers

3:30pm

 

Jingle Belles

 

Celtic Hurricanes

 

 

Blue Division

4:00pm

 

Blue Force

 

Black Panthers

 

 

Jingle Belles

4:30pm

 

Coppermine SC

 

Celtic Hurricanes

 

 

Coppermine SC

5:00pm

 

3rd red

 

3rd blue

 

 

Celtic Hurricanes

5:30pm

 

2nd red

 

2nd blue

 

 

 

6:00pm

 

1st blue

 

1st red

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monday

 

December 30, 2019

 

 

 

 

Under 8 Boys

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

7:30am

 

Baltimore Bays Patriots

 

Jimmy's FC

 

 

Baltimore Bays Patriots

8:00am

 

Union Elite

 

Baltimore Bays Blaze

 

 

Jimmy's FC

8:30am

 

Jimmy's FC

 

Union Elite

 

 

Union Elite

9:00am

 

San Bartolo

 

Baltimore Bays Patriots

 

 

Baltimore Bays Blaze

9:30am

 

Baltimore Bays Blaze

 

San Bartolo

 

 

San Bartolo

10:00am

 

4th place

 

5th place

 

 

 

10:30am

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

11:00am

 

Winner 5v4

 

1st place

 

 

 

Noon

 

Winner

 

Winner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monday

 

December 30, 2019

 

 

 

 

Under 9 Boys

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

11:30am

 

SESC Warriors

 

Northern Elite

 

 

SESC Warriors

1:00pm

 

SESC Warriors

 

Old Line Azzurri

 

 

Northern Elite

2:00pm

 

Old Line Azzurri

 

Northern Elite

 

 

Old Line Azzurri

3:00pm

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

4:00pm

 

winner 3v2

 

1st place

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monday

 

December 30, 2019

 

 

 

 

Under 10 Boys

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

12:30pm

 

Baltimore Union Classic

 

St. Josephs

 

 

Baltimore Union Classic

1:30pm

 

Baltimore Union Classic

 

Maryland Bays

 

 

St. Josephs

2:30pm

 

Maryland Bays

 

St. Josephs

 

 

Maryland Bays

3:30pm

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

4:30pm

 

winner 3v2

 

1st place

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuesday

 

December 31, 2019

 

 

 

 

Under 15/16 Boys

Time

 

Home

 

Visitor

 

 

Teams

9:30am

 

Baltimore Bays

 

Top Hat

 

 

Baltimore Bays

10:00am

 

Baltimore Bays

 

Old Baltimore FC

 

 

Top Hat

10:30am

 

Old Baltimore FC

 

Top Hat

 

 

Old Baltimore FC

11:00am

 

3rd place

 

2nd place

 

 

 

11:30am

 

winner 3v2

 

1st place